Psichologinė pagalba Jums ir Jūsų artimiesiems

SOCIALINĖS MEDIJOS

SOCIALINĖS MEDIJOS – MODERNAUS GYVENIMO BŪDAS AR PSICHOLOGINĖ PRIKLAUSOMYBĖ?

Šiandien moderniame technologijų ir socialinės medijos amžiuje daugiau ar mažiau visi esame įsitraukę į socialinės medijos psichologo pagalba virtualaus gyvenimo sūkurį. Sąmoningai pasirinkdami, o neretai net to nesuvokdami, pasąmoniniame lygmenyje, priimame mums siunčiamus informacijos srautus iš įvairiausių šaltinių garsų, vaizdų, kvapų, kūno pojūčių pavidalu. Įėję į restoraną, girdim įvairiausius garsus, muziką, akys fiksuoja vaizdus, formas, spalvas, užuodžiame patalpų, maisto kvapus, rankomis prisiliečiame prie staltiesės ir mūsų smegenys tai užfiksuoja kaip naujus potyrius arba primena apie mūsų jau patirtus ir štai – jau esame apsupti stimulų, nuspalvintų emocijų ir jausmų, asociacijų, diktuojamo gyvenimo būdo spalvomis, jau esame atitinkamai paruošti vienokiam ar kitokiam buvimui toje erdvėje. Neretai vakarienės dalyvių veidai, supantys vaizdai, garsai užfiksuojami telefonu ir netrukus tai atsiranda viešojoje erdvėje – socialinėse medijose, mes per jas siunčiame žinią pasauliui kokie esame laimingi, kaip įdomiai, šauniai mes gyvename, o gaudami atsaką „like`ų“ forma, tai   ,,pasitvirtiname‘‘ ir dar labiau įsijaučiame į laimės ir sėkmės būseną.

KODĖL SOCIALINĖS MEDIJOS TAIP VEIKIA VISUS , O YPAČ JAUNUS ŽMONES?

Atsakant į šį klausimą, pradėkime nuo to, kad pirmiausia, šiandien moderni visuomenė mus visus įtraukia į socialines medijas. Tarkime, tampame universiteto studentais ar mokyklos tėvų komiteto atstovais, labai greitai įsitrauksime/būsime įtraukti į FB studentų ar tėvų komiteto grupes, kuriose dalinsimės informacija, kelsime naujienas, diskutuosime aktualiomis temomis ir pan. Norėdami patekti pas gydytoją, gauti psichologo konsultacijas, registruotis rekomenduojama el.sistemos pagalba ir mes tampame tos registracijos sistemos dalimi.

Antra, esame daugiau ar mažiau priklausomi dėl virtualių socialinių grupių komunikacijos poreikio, juk šiandien uždaras virtualias grupes turi dauguma bendruomenių ( miestai, rajonai, universitetai, mokyklos ir kt.)  , profesijų grupių ( psichologai, teisininkai, mokytojai ir kt.),   įvairių hobių atstovai (keliautojai, sodininkai, gyvūnų mylėtojai  ir kt.).

Trečia, socialiniai tinklai, socialinė medija, yra pati efektyviausia, pigiausia, prieinamiausia reklamos platforma, todėl nebėra tik bendravimo būdas, tai yra ir darbo vieta, įrankis, priemonė mokytis, vystyti verslus, teikti paslaugas. Visi verslai 99% turi savo socialinius tinklus, juose pristato save, reklamuojasi, teikia informaciją ir pan.

Gyvenimas socialinės medijos rėmuose sukelia priklausomybę nuo socialinių tinklų, kuri neretai ne tik atima žmogaus laiką, energiją, bet ir sumenkina savivertę, o visų svarbiausia, sumažina realaus gyvenimo pažinimo ir mokėjimo jame gyventi galimybes.

Kaip nepasiduoti apgaulingam socialinės medijos srautui ir nenuvertinti savęs, savo gebėjimų, aplinkos, kurioje gyvenama?

Socialinės medijos tai vieta, kur daugelis viešina tik tai, kas gražiausia, patraukliausia, linksmiausia, įdomiausia, nes žmogų traukia tokie dalykai. Socialiniai tinklai diktuoja tam tikrų suinteresuotų grupių sukurtus gyvenimo standartus, kuria įvaizdį – kaip turėtų atrodyti gyvenimas plačiąja prasme: mados, įvaizdis, atostogos, šeimos gyvenimas, maistas, sveika gyvensena ir pan.  Žmonės socialinėse medijose stebi kas vyksta aplinkui, kokios gyvenimo aktualijos, tendencijos ir kartais nesusivokia, kad patenka į kitų sukurtus melo spąstus, juk lengviausias būdas pritapti prie ,,šaunių ir sėkmingų“ – tai siųsti pasauliui tik tai, kas gražiausia, įdomiausia ir gauti kuo daugiau „lik`ų“, ,,serinimu“. Tyrimai jau seniai įrodė, kad „lik`ai“ yra tik placebai – kuo žemesnė jų savivertė, daugiau žmonės remiasi jais, t.y.  tampa priklausomi nuo jų skaičiaus.

Priklausymas socialinės medijos platformai, įsitraukimas į įvairius socialinius tinklus, veda žmones į modernios socialinės medijos psichologinė pagalba visuomenės diktuojamų normų, standartų pinkles.  Žmonėms, ypač jauniems, sunku nuo jų atsiriboti, jie tampa priklausomi, praranda individualumą, ir kuo daugiau laiko praleidžia socialinėse medijose, tuo labiau gyvena kitų sukurtame pasaulyje, prarasdami save, siekdami pritapti nerealiame pasaulyje.

Daugelis jaunų žmonių labai jautriai reaguoja į „like`ų“ ar komentarų socialinėse medijose trūkumą, jų nebuvimą. Kokios priežastys lemia, jog formuojasi tokia reakcija?

Visais laikais žmogus ieškojo būdų tapti laimingu, patenkintu ir sėkmingu, o šiandien technologijų ir socialinių medijų pagalba turint galimybę patekti į įvairiausias socialines grupes, leidžia patirti bendrystės, priklausymo, pripažinimo konkrečiai grupei jausmas, kuris jaunam žmogui, ieškančiam savo tapatumo, yra tiesiog būtinas kaip vanduo upei.  Tačiau tik virtualus – realaus čia nėra ir nebus be tiesioginio bendravimo, kontaktų.

SOCIALINĖS MEDIJOS : MODERNŪS PRIVALUMAI IR PSICHOLOGINĖ PRIKLAUSOMYBĖ

Sąmoningo gyvenimo būdas – geriausias priešnuodis psichologinei priklausomybei!

Šiandien, moderniais technologijų ir socialinės medijos laikais, žinoma, negalime gyventi visiškai 100 % atsiriboję nuo socialinių tinklų egzistavimo ir poveikio, tai būtų taip pat nerealu kaip ir gyventi vien tik juose.  Technologijų pilname pasaulyje nuotoliniu būdu galime ne tik bendrauti, bet ir mokytis, dirbti, sportuoti, žiūrėti spektaklius ir koncertus, galime apsirūpinti būtinomis maisto, buities prekėmis. Viskas įmanoma, netgi dalyvauti Šv.Mišiose, melstis, atlikti išpažintį.

Šiandieninis modernus pasaulis išmanių technologijų pagalba suteikia nemažai patogumų taupant laiką, pinigus, tačiau prarandama  galimybė ,,gyvo” žmogiško kontakto, pokalbių, artimo bendravimo.

Tikra bėda ištinka tada,  jeigu vieninteliu bendravimo, gyvenimo šaltiniu tampa socialiniai tinklai,

reikėtų užduoti sau klausimą – kodėl? Kodėl man nepavyksta ar  nesinori gyventi sąmoningai, t.t. gyventi realų gyvenimą su tikromis emocijomis, jausmais, santykiais?

Vis daugiau žmonių kreipiasi psichologinės pagalbos dėl priklausomybių nuo socialinių medijų. Kas leistų pabandyti gyventi realų gyvenimą: mokytis, dirbti, kurti santykius su tokiais žmonėmis, kokie jie yra iš tiesų? Psichologinėse konsultacijose savo klientams  – tiek vaikams, tiek suaugusiems taikau sąmoningumo ugdymo praktikas (KET, Mindfulness), kurių pagalba visiškai paprastai galima suvokti skirtumą tarp mūsų iliuzijų ir realybės, tarp įsivaizduojamo pasaulio ir tokio, koks jis yra, tarp mūsų lūkesčių ir tikrovės, sutelkiant dėmesingumą į patiriamų realių emocijų, jausmų, minčių, kūno pojūčių išgyvenimą dabartyje.

Mokykimės naujų dalykų, gyvenkime atvira ir laisva širdimi, būkime sąmoningi ir kūrybingi – tikiu, socialinės medijos psichologo konsultacija vilniuje tik taip prisitaikysime daug greičiau ir lengviau prie pokyčių šiandieniniame moderniame pasaulyje. Svarbiausia, išmokti tinkamai naudotis technologijų, socialinių medijų galimybėmis ir netapti psichologiškai priklausomais nuo jų.

Sąmoningo gyvenimo būdas – priešnuodis psichologinei priklausomybei ne tik nuo tokių priklausomybių kaip socialinės medijos, bet ir nuo visų kitų, o taip pat išsivaduojant nuo patiriamų įtampų, streso, nerimo, depresijų, siekiant gyventi aiškiu protu, tikromis emocijomis ir jausmais, priimant geriausius sprendimus – gyventi atvira ir laisva širdimi.

Nuoširdžiai, Rasa Pališkienė

Atsiliepimai

avatar
  Sekti  
Pranešti
Close Menu