Psichologinė pagalba Jums ir Jūsų artimiesiems

Pavargau nuo darbo ir gyvenimo…

Mintyse kartojam: ,,Viskas bus gerai. Aš tik turiu dar pakentėti. Kitiems dar sunkiau…“

STOP! Tai nepadės.psichologinė pagalba pavargus nuo darbo ir gyvenimo Atvirkščiai, taip galima patirti visišką emocinį, psichologinį, fizinį išsekimą – perdegimo sindromą, susirgti depresija, kuri neretai veda link savižudiškų minčių ir veiksmų. Tokiu atveju, svarbiausia sau pripažinti, kad jau pasiekta riba: nebeturiu daugiau jėgų, energijos, motyvacijos. Ir tai sąmoningumo, ne silpnumo požymis..

Pagrindinė perdegimo priežastis – patiriamas nuolatinis stresas (emocinis, dvasinis, fizinis, mentalinis). Nuolatinio streso priežastis šiuolaikinėje visuomenėje pirmiausia yra didžiulis tempas, taip pat darbo krūviai, tarpusavio santykiai, patyčių toleravimas.

Todėl svarbu sau užduoti keletą klausimų: kas šiandien mane labiausiai vargina? Ką norėčiau keisti? Kaip galėčiau tai padaryti?

Mokslininkai įrodė, kad esant didžiuliam stresui, protas ,,išsijungia‘‘. Neįmanoma vienu metu racionaliai mąstyti ir patirti stiprias emocijas. Tai ypatingai pasireiškia ekstremaliose situacijose, pavyzdžiui, patyrus aviakatastrofą, gamtos stichinę nelaimę ar staigią artimo žmogaus netektį. Todėl svarbu pirmiausia nuraminti protą, jausmus, kūną ir tik tada ieškoti atsakymų.

Kaip tai padaryti? Kaip sau padėti?

  • Naudokite streso valdymo technikas – dėmesingo sąmoningumo (angl. mindfulness) praktikas. Pati paprasčiausia ir visiems tinkama – sąmoningo kvėpavimo praktika. Žmogaus tikroji jėga – kvėpavimas. Kaip vanduo teka upėmis, taip ir kvėpavimo energija teka į mus. Kai pajausite, kad patiriate stresą, įtampą ar nerimą, skirkite laiko sąmoningo kvėpavimo pratimui: įkvėpkite ramybę, iškvėpkite nerimą. Ypatingai  atkreipkite dėmesį į pauzes tarp įkvėpimo ir iškvėpimo – jas pamirštame, tiesiog jų nepastebime patiriamos įtampos metu. Sąmoningo kvėpavimo praktika būtent to ir moko – sekti dėmesingai kvėpavimą, mintimis būti tik ties kvėpavimu ir nieko daugiau. Tokiu paprasčiausiu būdu nuraminame protą, atsisakome perteklinių minčių, leidžiame atsipalaiduoti savo kūnui ir pamažu įsileidžiame ramybę į savo jausmus.

Pastaba: svarbu praktikuoti nuolat, pradžioje užtenka skirti 2 – 5 minutes kasdien, nes tik taip pajusite poveikį ir gausite naudos.

Skaityti daugiau: https://www.diena.lt/naujienos/sveikata/psichologija/samoningas-kvepavimas-kelias-i-savo-siela-666503 Streso valdymas. Relaksacinis kvėpavimas: https://www.youtube.com/watch?v=2X9ELBC_45M

  • Padarykite pauzę – išeikite atostogų.  Sugrįžę, pailsėję, aiškiau suprasite savo situaciją.  Galbūt reikėjo tik pailsėti. O galbūt ateis sprendimas mesti darbą. Pokyčiai ateina su pokyčiais. Prireikia drąsos priimti sprendimus, bet juk tik mes patys tai galime padaryti, jeigu leidžiame sau gyventi laisva širdimi. Daugiau rasite: https://laisvasirdimi.com/stresas-musu-mintys-ir-nieko-daugiau/
  • Kreipkitės psichologinės pagalbos. Jeigu esate visiškai pasimetę savo mintyse ir jausmuose, rekomenduojama pasikalbėti su psichologu, paieškoti atsakymų ir sprendimų kartu, juk sakoma ,,iš šalies geriau matosi“.  Taip pat pradėti praktikas lengviau su patyrusiu specialistu. Daugiau rasite: www.laisvasirdimi.com

Atsiliepimai

avatar
  Sekti  
Pranešti
Close Menu