Psichologinė pagalba Jums ir Jūsų artimiesiems

Ištiko krizė – kaip gyventi toliau?

IŠTIKO KRIZĖ – KAIP GYVENTI TOLIAU?

Krizė yra natūrali mūsų gyvenimo dalis. Krizė prilyginama kritiniam egzistenciniam išgyvenimui, kurio metu patiriamas tam tikras asmenybės lūžis, perversmas. Visus, tik vieniems lengviau, kitiems sunkiau, sulaukusius 40 – 55-erių metų užklumpa vidurio amžiaus krizė. Tenka susitaikyti su fiziologiniais kūno pokyčiais: vyrams potencijos, moterims – menopauzės. Šiame amžiaus tarpsnyje dažniausiai jau tenka laidoti savo tėvus, išgyventi „tuščio lizdo sindromą“, priimti savo egzistencinę vienatvę, labiau įsisąmoninti asmeninį santykį su mirtimi.  Kaip susidoroti su šiais iššūkiais, ką daryti, kad būtų lengviau juos įveikti ir prisitaikyti prie pakitusio gyvenimo?

Kadangi krizės yra natūrali gyvenimo dalis, tikslinga būtų galvoti apie tai, kaip joms pasiruošti, kokias naudoti ar įsigyti ,,psichologines pagalves“. Šiame amžiaus tarpsnyje žmogus atsiduria tarytumei ant gyvenimo kalno viršūnės, į kurią lipo, stengėsi įveikti kliūtis ir užlipęs ant jos, gali pasižvalgyti aplinkui, atsigręžti atgal, pastovėti, apmąstyti visą savo kelionę iki dabartinio taško, įvertinti  išmoktas pamokas, pasiekimus, klaidas, apsispręsti dėl tolesnių žingsnių.

Ką daryti, kad įveikti krizę būtų lengviau?

1) Ugdykite dėmesingą įsisąmoninimą (angl. mindfulness).Tai vienas iš geriausių dalykų,  tinkantis tiek vyrams, tiek moterims. Žmogus funkcionuoja trimis lygmenimis: proto, jausmų, kūno. Patartina kuo dažniau daryti sąmoningumo pauzes – įsiklausyti į save, kalbėti su savimi, klausti, kaip aš gyvenu, kokios mano mintys, jausmai, kaip jaučiasi mano kūnas, kuo aš gyvenu, ko aš norėčiau, kaip aš norėčiau nugyventi šią dieną. Labai svarbu nepamiršti dėkingumo sau ir pasauliui už viską, ką tenka patirti. Išmokime  pabūti labiau sąmoningi dabartyje ir tik tuomet tieskime tiltus į ateitį. Stebėkime, kur kreipiame dėmesį, apie ką mes gyvenime galvojame, kas ir kokie mes esame, kokią matome savo gyvenimo prasmę. Savianalizė gali padėti atrasti išeitį iš sunkios padėties, nes sąmoningas žmogus greičiau ir lengviau suras visus atsakymus, kurie jau yra mūsų viduje. Mokykimės gyventi atvira ir laisva širdimi!

2) Neskubėkite skirtis. Jeigu ištinka skyrybos ir žmogus kuria santykius dar kartą, tačiau pirmoje santuokoje nebuvo išsprendęs tam tikrų asmeninių klausimų, tikėtina, kad antroje santuokoje teks spręsti tas pačias problemas, tik jau su kitu žmogumi. Jeigu skiriamasi dėl patiriamo smurto, priklausomybių, dėl saugumo užtikrinimo yra viena, tačiau kalbant apie vidinius, psichologinius dalykus, tai tiesiog užtenka tarpusavio santykių krizėje atsakyti į tam tikrus klausimus, rasti išeitis ir gyventi toliau su tuo pačiu žmogumi. Tik pasikeitę, išmokę tam tikras pamokas, tapdami brandesniais ir išmintingesniais, įveikiame krizes.

3) Išbandykite naujus dalykus. Nauji dalykai visada atveria naujus horizontus ir gyventi pasidaro kur kas įdomiau, užsipildo vienatvė, vidinė tuštuma, dingsta egzistencinės baimės. Kai atsiranda daugiau laiko, kai vaikai yra išsikraustę iš namų, kai tėvų galbūt jau irgi nebėra, atsiranda neužpildytos erdvės. Tai puikus metas mokytis naujų dalykų, keliauti, įgyti naują profesiją, apskritai pakeisti darbą. Dabar populiarūs yra ir Trečiojo amžiaus universitetai. Juose galima mokytis įvairių dalykų, susipažinti su naujais žmonėmis, atrasti naujus pomėgius ar įgyvendinti seniai atidėtas svajones. Kiekvienas turime galimybę pasirinkti pagal tai, kokie yra mūsų pomėgiai, interesai, sveikata.

4) Dalinkitės patirtimi. Ištikus krizinei situacijai labai padeda bendravimas su panašią patirtį turinčiais žmonėmis. Jeigu ištinka skyrybos, tai pasikalbėjus su panašaus likimo žmonėmis, galima lengviau jas išgyventi. Susirgus sunkia liga, patyrus traumą, netektį, patartina pasidalinti savo išgyvenimais su kitais, išsiventiliuoti savo emocinį skausmą, sumažinti kentėjimą, taip pasidaro lengviau gyventi. Panašiai kaip vandens stiklinės, kurioje ištirpinta druskos sauja, nepajėgtume išgerti, o štai, jeigu ežere – ir nepajusime druskos skonio…

Krizės įveikiamos, kartais lengvai, kartais prireikia nemažai laiko ir pastangų. Krizė įveikiama, kai žmogus išmoksta adaptuotis prie gyvenimiškų pokyčių, suranda atsakymus į svarbiausius klausimus, priima optimaliausius sprendimus. Krizė įveikta kai nebelieka kančios ir ateina palengvėjimas, o žmogus, jau labiau subrendęs, sustiprėjęs toliau keliauja savo gyvenimo keliu pagal savo gyvenimo grafiką.

Atsiliepimai

avatar
  Sekti  
Pranešti
Close Menu